J-slash
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.



 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

 

 Trudny wybór i jego konsekwencje

Go down 
2 posters
AutorWiadomość
Mun
Siła Wyższa
Mun


Liczba postów : 2903
Join date : 08/01/2010
Age : 30
Skąd : Wrocław/Poznań

Trudny wybór i jego konsekwencje Empty
PisanieTemat: Trudny wybór i jego konsekwencje   Trudny wybór i jego konsekwencje Icon_minitimeSro Sie 25, 2010 11:42 pm

Sprawa wygląda następująco... Od jakiegoś czasu (około pół roku) jestem zdecydowana na kierunek (kierunki?) studiów. W ciągu tego czasu zdołałam już przekopać niemal całą sieć, niewiele jednak się dowiedziałam. Mam kilka pytań, na które nie mam od kogo uzyskać odpowiedzi, bo nie znam nikogo zorientowanego w temacie.
W centrum moich zainteresowań jest japonistyka i/lub filologia koreańska. Na równi stoją tu UAM w Poznaniu i UJ w Krakowie.
Nie wiem jednak jak dokładnie wyglądają progi/rekrutacja/nauka. Koszty utrzymania w tych miastach. Wynajmu lokali/akademików. Jakie są opłaty za studia. Plusy i minusy...
Oczywiście będę zadowolona z każdej wskazówki, nawet dotyczącej innych kierunków i uczelni. *.*
Baaaaaaaardzo proszę o pomoc.
Powrót do góry Go down
http://polishpri.ubf.pl/
Lynka
Stały gość na afterparty
Lynka


Liczba postów : 135
Join date : 01/07/2011
Age : 32
Skąd : Warszawa

Trudny wybór i jego konsekwencje Empty
PisanieTemat: Re: Trudny wybór i jego konsekwencje   Trudny wybór i jego konsekwencje Icon_minitimeSro Lip 06, 2011 12:13 pm

Przepraszam, czy pytanie jest nadal aktualne? ^ ^; W zeszłym roku składałam papiery na japonistykę, obecnie studiuję "piętro niżej", więc mogę na ten temat troszeczkę powiedzieć.
Powrót do góry Go down
Mun
Siła Wyższa
Mun


Liczba postów : 2903
Join date : 08/01/2010
Age : 30
Skąd : Wrocław/Poznań

Trudny wybór i jego konsekwencje Empty
PisanieTemat: Re: Trudny wybór i jego konsekwencje   Trudny wybór i jego konsekwencje Icon_minitimeCzw Lip 07, 2011 11:28 am

Jest!
Mów co wiesz! ;D
Powrót do góry Go down
http://polishpri.ubf.pl/
Lynka
Stały gość na afterparty
Lynka


Liczba postów : 135
Join date : 01/07/2011
Age : 32
Skąd : Warszawa

Trudny wybór i jego konsekwencje Empty
PisanieTemat: Re: Trudny wybór i jego konsekwencje   Trudny wybór i jego konsekwencje Icon_minitimeCzw Lip 07, 2011 1:37 pm

Uniwersytet Jagielloński, choć jest z całą pewnością uczelnią elitarną, nie ma najlepszego w Polsce zaplecza, jeśli chodzi o filologie (z drugiej strony, z tego samego powodu Japonistyka ma tam niższe progi niż na UW czy UAM). Mocną stroną UJ są kierunki matematyczne, chemiczne itd.
Nie jestem też pewna, czy UJ organizuje wymiany. Nie znam też ich zasobów bibliotecznych.
W zeszłym roku wymagane były podstawowy i rozszerzony Polski, podstawowy i rozszerzony Angielski i oczywiście podstawowa matematyka. Podobno tegoroczna matura poszła tragicznie, więc w tym roku progi będą jeszcze niższe, ale mi w zeszłym wystarczało marne 74% z podstawy polskiego i 70% z rozszerzonego, żeby przy 98% z obu matur z angielskiego i 82% z matematyki ładnie pokonać tamte progi. Ale sprawdzałam to już po dostaniu się na studia tylko z czystej ciekawości - wzgardziłam Krakowem ;)

Poznań, jako Centrum Filologiczne naszego kraju, może się pochwalić się Japonistyką, na którą najtrudniej się dostać. Podstawa i rozszerzenie polskiego i angielskiego, podstawowa matematyka i jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym (geografia, wos lub historia. Nie pamiętam, czy można było pod to podciągnąć drugi język obcy, ale chyba tak). Tu już po mojej maturze z geografii nie miałam żadnych szans. Z tego, co się orientuję, biblioteka UAM jest dobrze wyposażona (a przynajmniej angliści i sinolodzy się nad nią rozpływają), poza tym biblioteki publiczne w Poznaniu też podobno mają ciekawe zbiory.
Ale tu już podobno jest ciężko - wykładowcy oczekują wiele od swoich studentów, w tym podobno znajomości furigany już od początku pierwszego semestru (choć to może zależeć od grupy - to naturalne, że jeśli mają możliwość przyspieszyć pierwszy miesiąc nauki, bo 70% ludzi już kanę zna i płynnie się nią posługuje, to wykorzystają taką sytuację).
Plusem Poznania jest to, że podobno bardzo dbają o swoich studentów i przez ciągle organizowane tam targi, koncerty i inne imprezy - dość łatwo tam się zaczepić i znaleźć pracę, lub przynajmniej miejsce na odbycie praktyk.

Najwięcej jestem w stanie powiedzieć o Warszawie, o której w swoim poście nie wspomniałaś.... Ale cóż, sam fakt, że Japonistyka na UW od Cesarza Akihito otrzymała dotację na 7 milionów złotych świadczy o tym, że był z niej zadowolony.... Na tę właśnie Japonistykę się nie dostałam, skończyłam jako 13 na liście rezerwowej. Podobno to w Warszawie jest największe tempo nauczania, dlatego też tak wiele osób rezygnuje już po pierwszym roku. Obecnie na 3 roku studiów licencjackich jest 9 osób (studia zaczynało 60 osób). Gigantycznym plusem są tu biblioteki. Japonistyka ma własną, w której są bajki, gazety i mangi - wszystkie oczywiście oryginalne, po japońsku. Biblioteka Uniwersytecka ma ogromny dział, w którym znajdują się książki do nauki japońskiego (a ja od przyszłego semestru będę miała do obu tych miejsc pełny dostęp, bo zarejestrowałam się na lektoraty z japońskiego właśnie). Nie mogę za wiele powiedzieć o kadrze, ale studentów japonistyki bardzo łatwo jest rozpoznać w uczelnianym tłumie ;)
UW wymaga tylko podstawy i rozszerzenia z polskiego i angielskiego, plus podstawa matematyki. Na studia stacjonarne w zeszłym roku przyjmowano 20 osób (na niestacjonarne 40).
Plus co jakiś czas najlepszy student na rok wysyłany jest do Japonii.

Co do kosztów utrzymania:
Poznań z tych trzech miast jest chyba najtańszy. Moja siostra, która tam studiuje, wynajęła pokój przy Cytadeli za jedynie 450zł. Jeśli bierzesz pod uwagę akademiki, wtedy ceny wszędzie będą do siebie zbliżone. Nie orientuję się jednak w standardach akademików, ale to można łatwo sprawdzić na stronach Samorządu Studenckiego.

Cen w Krakowie nie znam kompletnie. Najłatwiej byłoby je sprawdzić wchodząc na stronę typu Gumtree i przeglądając oferty wynajmu pokoi. Nie przestrasz się - jeśli są takie, jak Warszawskie (a zakładam, że są), za pojedynczy pokój ludzie mogą żądać nawet 700zł i więcej. Z opowieści znajomych jestem też w stanie powiedzieć, że Kraków ma tragiczne dojazdy (co mi się potwierdziło, gdy szukałam jakiegoś autobusu z dworca pod klub, żeby dostać się na koncert Dega).

Ceny w Warszawie zależą od dzielnicy. Im bliżej centrum, tym drożej. Normą jest 500zł za miejsce w pokoju dwuosobowym, 700 za pokój samodzielny, jeśli jest położony trochę dalej. Standard akademików w większości kiepski. W jednym z nich tradycją już są polowania na karaluchy...
Ale Warszawskie bilety są dość tanie, a dojazdy można sobie cudownie zaplanować.

Opłat za studia, o ile studiujesz dziennie, nie ma. Trzeba tylko zapłacić za indeks, legitymację studencką, no i opłata rekrutacyjna - o ile dobrze pamiętam 80zł.
Jeśli też ktoś chce chodzić na więcej zajęć (dodatkowe godziny wf, lektoratów) może dokupić żetony (na UW pula żetonów na jeden semestr kosztuje około 300zł - najtańsze kursy językowe, jakie gdziekolwiek znajdziesz ;) ), ale to tylko dla pracoholików i ludzi, którzy lubią nie mieć wolnego czasu.
Płatny też jest warunek, o ile ktoś nie zaliczy ani sesji ani "kampanii wrześniowej", ale to przecież dotyczy wszystkich kierunków i uczelni.

Opłat za studia niestacjonarne nie znam, ale chyba takie informacje można znaleźć w regulaminie studiów.

O koreanistyce nie mam zielonego pojęcia.
Mogę za to trochę więcej się dowiedzieć o Japonistyce i Orientalistyce na UAMie, ale to może troszkę potrwać Happy

Mam nadzieję, że choć troszkę pomogłam.... ^ ^;
Powrót do góry Go down
Mun
Siła Wyższa
Mun


Liczba postów : 2903
Join date : 08/01/2010
Age : 30
Skąd : Wrocław/Poznań

Trudny wybór i jego konsekwencje Empty
PisanieTemat: Re: Trudny wybór i jego konsekwencje   Trudny wybór i jego konsekwencje Icon_minitimePią Lip 08, 2011 4:38 pm

Pomogłaś baaaaardzo. <3
Najbardziej chciałabym wylądować na UAMie, więc gdyby to nie było dla Ciebie problemem, to kolejne informacje bardzo mi się przydadzą.
Mam tylko pytania w związku z tą matematyką: nie ma jej w wymaganiach podanych na stronie... faktycznie jest brana pod uwagę?
Powrót do góry Go down
http://polishpri.ubf.pl/
Lynka
Stały gość na afterparty
Lynka


Liczba postów : 135
Join date : 01/07/2011
Age : 32
Skąd : Warszawa

Trudny wybór i jego konsekwencje Empty
PisanieTemat: Re: Trudny wybór i jego konsekwencje   Trudny wybór i jego konsekwencje Icon_minitimePią Lip 08, 2011 11:05 pm

Informacje postaram się zdobyć Happy Potrwa to tylko troszeczkę, bo oznacza to kontaktowanie się z "koleżanką przyjaciółki kuzynki koleżanki siostry blablabla", więc... Tak.... ^ ^;

Hmm, co do tej matematyki - sprawdzę to. Możliwe, że coś się zmieniło w tym roku.

EDIT:
https://rejestracja.amu.edu.pl/Strona/Kierunki/Szczegoly/290#zasady
wygląda na to, że zrezygnowali z matematyki. Nie wiem, czy to lepiej, czy gorzej xD Pewnie progi przez to trochę spadną...

A tu http://www.orient.amu.edu.pl/index.php/dlakandydata/ostudiach/japonistyka znalazłam informacje o wymianach - jednak tu też są organizowane Happy

Gdzieś w przyszłym tygodniu postaram się napisać coś więcej.
Powrót do góry Go down
Mun
Siła Wyższa
Mun


Liczba postów : 2903
Join date : 08/01/2010
Age : 30
Skąd : Wrocław/Poznań

Trudny wybór i jego konsekwencje Empty
PisanieTemat: Re: Trudny wybór i jego konsekwencje   Trudny wybór i jego konsekwencje Icon_minitimeSob Lip 09, 2011 5:56 pm

Zjadam te informacje od Ciebie po prostu. Scaried
Jesteś skarbnicą, straaasznie Ci dziękuję, za tą pomoc. <3

Zerknęłam teraz na limit przyjęć i widzę magiczną liczbę 24. Scaried Jak Ty startowałaś też tak było? Cały czas miałam wrażenie, że miejsc jest 20. Cute
Powrót do góry Go down
http://polishpri.ubf.pl/
Sponsored content





Trudny wybór i jego konsekwencje Empty
PisanieTemat: Re: Trudny wybór i jego konsekwencje   Trudny wybór i jego konsekwencje Icon_minitime

Powrót do góry Go down
 
Trudny wybór i jego konsekwencje
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
J-slash :: Knajpa :: Kącik pseudo-pomocy-
Skocz do: